Czas przygotowań do świąt Wielkanocnych to nie tylko piękne dekoracje, pachnące kwiaty i pyszne jajka. W wielkanocnym koszyczku jak i na stole nie może zabraknąć smacznych wędlin. Wędzenie jest najstarszym sposobem konserwowania wędlin i mięs przez zastosowanie działających antyseptycznie lotnych związków, tworzących się przy niepełnym spalaniu drewna. Proponujemy przepis na Ogonówkę wędzoną ciepłym dymem olchowo–bukowym przygotowaną metodą tradycyjną.
Składniki:
Peklowanie metodą na sucho
- Ogonówka – najlepiej z tłuszczykiem i ze skórą – waga ok. 3 kg
- Peklosól – 60 g /3 kg (optymalna norma – 20 g / 1 kg mięsa).
- Gorczyca w ziarenkach – płaska łyżeczka od herbaty
- Kolendra ziarenka – płaska łyżeczka do herbaty
- Czosnek – cztery średnie ząbki
- Ziele angielskie – 4 – 8 ziarenek
- Liść laurowy – 4 listki
- Cukier – 2 płaskie łyżeczki
- Pieprz czarny w ziarenkach – płaska łyżeczka do herbaty
- Dla odmiany smaku – można dodać jałowiec w ziarenkach – w.g uznania
- ◊- Ziarenka można delikatnie rozkruszyć w moździerzu.
Sposób przyrządzenia:
Wszystkie przyprawy mieszamy i nacieramy nimi równomiernie mięso. Wstawiamy mięso do chłodnego miejsca temp. 4˚ – 8˚ C (najlepiej lodówka) na minimum trzy dni. W tym czasie mięso obracamy (rotujemy) przynajmniej dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Następnie mięso płuczemy w letniej wodzie pozostawiając kilka ziarenek kolendry, gorczycy na mięsie. Sznurujemy mięso przygotowując je do wędzenia. Osuszamy mięso. Wędzimy ciepłym dymem ok. 40˚ C do osiągnięcia odpowiedniego koloru ok. 4 – 6 godz.
Należy pamiętać o zasadzie, że zadaniem peklowania i wędzenia jest usuwanie wody z mięsa – peklowanie jest to usuwanie wody z tkanek dzięki właściwościom higroskopijnym soli, natomiast wędzenie poprzez obróbkę termiczną. Tym samym poprzez te procesy wydłużamy trwałość mięsa, gdyż woda jest czynnikiem przyspieszającym procesy gnilne. Wędzenie można powtórzyć w kolejnym dniu. Po uzyskaniu odpowiedniego koloru, mięso wieszamy w chłodnym i przewiewnym miejscu, gdzie będzie dalej dojrzewać – od kilku dni do kilku miesięcy. Wędzonki surowe charakteryzują się delikatnym smakiem. Najlepiej smakują cienko pokrojone.
Polecamy wykorzystanie profesjonalych Grillo – Wędzarni SMOKER które służą do obróbki termicznej różnymi metodami np.: poprzez wędzenie, pieczenie, gotowanie, grillowanie (obróbka termiczna w wysokiej temperaturze, krótko), bbq (obróbka termiczna w niskiej temperaturze pod przykryciem, długo).
Niewątpliwą atrakcją tych urządzeń jest możliwość wędzenia. Wędzić można metodą na zimno, ciepło, gorąco, gorąco z podpiekaniem, itp. Proponujemy dwa urządzenia: