Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
24.04.2024
środa
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Cukiernia M&K
Debic
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Mistrz poleca - Przepisy
Sztuka sous vide według Bruno Goussault


W dniach 13 i 14 września 2012 r., w czasie 3-rd Food & Drink Festival w Lublinie, Bruno Goussault – niekwestionowany autorytet w dziedzinie sous vide, przeprowadził szkolenie z techniki gotowania w niskich temperaturach.

Technika gotowania w niskich temperaturach w próżni, nazwana sous vide, została stworzona w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku przez Georgesa Pralusa, francuskiego kucharza pracującego w Troisgros w Renne we Francji oraz opracowana praktycznie i naukowo przez Bruno Goussault, francuskiego naukowca. W 1961 roku niemiecki inżynier i założyciel firmy Multivac, Sepp Haggenmueller skonstruował pierwszą w Europie maszynę do pakowania próżniowego. Przez następne lata pakowanie próżniowe stawało się standardem przy zabezpieczaniu mięsa, jego przetworów, ryby i innych produktów spożywczych.

Georges PralusBruno GoussaultJoel Robuchon

W 1974 roku Georges Pralus wpadł na pomysł gotowania foie gras zapakowanego uprzednio próżniowo w folię, Wynalazł sous vide, które rozwijał i propagował w założonej przez siebie autorskiej szkole  Culinary Innovation. Bruno Goussault podążał w tym kierunku, ale na poziomie naukowym. W 1974 roku przedstawił po raz pierwszy badania nad gotowaniem sous vide na konferencji w Salzburgu we Francji. Od tego czasu do dzisiaj Bruno Goussault stał się największym autorytetem techniki sous vide i wyszkolił wielu najznamienitszych kucharzy z całego świata.

Goussault twierdzi żartobliwie, że skoro Pralus nazywa się ojcem sous vide, to on (Bruno) niewątpliwie jest sous-papieżem (sous-pope), papieżem sous vide. W 1980 roku tych dwóch panów rozpoczęło współpracę, kiedy Goussault stworzył naukowe podstawy do praktyki Pralusa. Goussault miał bardzo ciekawy życiorys. Początkowo studiował w seminarium duchownym, żył w komunie, zdobył tytuł ekonomisty, agronoma i psychologa, a także spędził dużo czasu w Nigerze, zanim ostatecznie osiadł w Paryżu jako naukowiec w laboratoriach związanych z bezpieczeństwem żywności. W latach 80-tych ubiegłego wieku współpracował z Joel’em Robuchon nad opracowaniem wysokiej jakości menu dla pierwszej klasy kolei francuskiej SNCF. Problemem było przygotowanie wysokiej klasy potraw ze świeżych składników w pociągu pędzącym z prędkością przekraczającą 130 kilometrów na godzinę. Goussault i Robuchon zaaranżowali menu oparte na potrawach przygotowanych w technice sous vide, a następnie odgrzewanych (regenerowanych) w pociągu.

W 1991 roku Goussault założył swoją własną frmę konsultacyjną, Centre de Recherche et d’Etudes Pour l’Alimentation, gdzie obecnie trenuje szefów kuchni takich jak Michael Bras, Ferran Adria, Alain Ducasse, Joel Robuchon i wielu innych wyśmienitych światowej sławy szefów kuchni. Zespół Bruno Goussault rozpowszechnił proces sous vide w wielu restauracjach, hotelach i koncernach gastronomicznych we Francji, Japonii, Hon Kongu, na Filipinach i w Stanach Zjednoczonych, umożliwiając im produkcję wysokiej jakości żywności bez konserwantów.

Sous Vide to zarazem sztuka kulinarna do stosowania przez restauratorów, jak też potężne narzędzie do wykorzystania w przemyśle. W słynnym Cousine Solutions, akademii kulinarnej USA, Bruno Goussault zaprojektował linię produkcyjną na 130 000 posiłków dziennie. Przy produkcji tych posiłków szeroko wykorzystuje sią technikę sous vide. Sous vide to kombinacja temperatury gotowania z czasem gotowania. Właściwie dobrane mogą stworzyć perfekcyjne i zaskakujące danie. Obecna technika, w postaci wysokiej powtarzalności pakowaczek próżniowych i cyrkulatorów termostatowych utrzymujących temperaturę gotowania z dokładnością do dziesiątych stopnia Celsjusza, pozwala tworzyć dania z pełną precyzją i powtarzalnością. Jest to niezwykle istotne dla utrzymania stałej jakości potraw, jak też gwarantuje pełne i ustandaryzowane bezpieczeństwo przy przechowywaniu tak opracowanej żywności przez długi czas.

Tak przygotowane produkty mogą być odgrzane (zregenerowane) w dowolnej chwili w zależności od aktualnych potrzeb serwowania dań. Istota sous vide –  użycie temperatur dużo niższych niż przy konwencjonalnym gotowaniu, jest jedną z podstawowych cech wyróżniających tę technikę. Sous vide pozwala utrzymać dużą soczystość potraw, zachować wartości odżywcze, witaminy, aromat i smak oraz zminimalizować ubytki wagowe w trakcie gotowania w woreczku próżniowym (rzędu 5-10%). Dotyczy to zarówno mięsa, ryby, czy np. warzyw, które dodatkowo zyskują niebywałą chrupkość w połączeniu z delikatnością.

W tej metodzie, z uwagi na wykorzystanie próżni w woreczku, niemożliwe jest przegotowanie produktu, ponieważ gotujemy w temperaturze realnie niższej niż temperatura wrzenia wody w naczyniach otwartych.  Połączenie próżni z niską temperaturą i środowiskiem wodnym zapewnia nam ciągle ten sam pożądany i powtarzalny efekt. Dodatkowo, po schłodzeniu produkty przechowywane nadal w opakowaniach próżniowych, mają znacznie przedłużoną trwałość, co ma szczególne znaczenie dla restauracji o dużej przepustowości i o znacznych spiętrzeniach w godzinach szczytu, czy firm cateringowych.

Metoda sous vide stosowana jest przez największe osobowości świata kulinarnego na całym świecie. Jest nieodłącznym elementem przyrządzania posiłków w topowych restauracjach. Stosują ją tacy szefowie kuchni, jak John Tesar, Heston Blumenthal, Poul Bocuse, Michael Carlton, thomas Keller, Grant Achatz, Ferran Adria, Joel Robuchon, Alessandro Stratta, Charlie Trotter, Michael Mina, Alain Ducasse. Wszyscy ci znamienici kucharze byli  uczniami (i w większości nadal są) pana Bruno Goussault, który przemierza rocznie ponad 130 000 mil i ma kalendarz szkoleń zapełniony na lata.

W dniach 13 i 14 września Bruno Goussault odwiedził Polskę. Jego szkolenia zostały zorganizowane w ramach Food & Drink Festival w Lublinie. Goussault przeprowadził tam pokazy z wykorzystaniem produktów dostępnych na rynku polskim, powszechnie stosowanych w polskich restauracjach – wysokiej jakości mięsa kulinarnego produkowanego przez największy polski holding mięsny – Sokołów SA oraz ryb dostarczonych przez renomowanego producenta, firmę Limito. Głównymi sponsorami  przyjazdu pana Goussault do Polski były firmy: Sokołów, Limito oraz Multivac.

Zobaczcie państwo:
3 edycja Food & Drink Festival Uczta jakość i wygoda - marka polecana do Sous Vide

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.



 Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak CompArt International Naczynia Polska Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000