Według przepisów greckich pasterzy Feta produkowana była niegdyś przez zamoczenie kwiatów ostu w mleku lub przez "ubicie" konarów drzewa figowego z mlekiem - soki tego drzewa powodowały krzepnięcie mleka.
Dzisiaj ser Feta należy do wielkiej rodziny serów białych miękkich. Pierwotnie wytwarzany był z niepasteryzowanego mleka koziego lub owczego. Do dziś najbardziej cenione i najsmaczniejsze odmiany fety to właśnie te, do których produkcji użyto mieszanki pasteryzowanego mleka owczego z mlekiem kozim, gdzie to drugie stanowi tylko 5-10 proc. mieszanki lub tylko z mleka owczego. Używanie w produkcji środków konserwujących lub koloryzujących jest niedozwolone.
Dzisiaj wielu producentów bazuje także na mleku krowim pasteryzowanym. Każdy z rodzajów otrzymanej w ten sposób fety ma swoje zalety.
 Feta z mleka koziego jest najbardziej aromatyczna, ma najmocniejszy smak i zapewne najbardziej przypomina sery wytwarzane pierwotnie przez trackich pasterzy.
Feta z mleka owczego, niezwykle białego i śmietankowego, ma nieco mniej intensywny smak, jest też bardziej tłusta, ale zawiera stosunkowo najwięcej składników odżywczych - zwłaszcza protein.
Feta z mleka krowiego, najpopularniejsza poza Grecją, jest najłagodniejsza w smaku i zapewne przez ortodoksyjnych wielbicieli tego rodzaju sera uznawana za gatunek pośredniej jakości.
Ser Feta ma kształt bochenka. Wyróżnia się białą barwą i słonym smakiem (sól dodawana jest w celu konserwacji sera). Jeśli uważamy, że ser jest zbyt słony wystarczy namoczyć go na kilka minut w świeżej, zimnej wodzie lub mleku. Należy do grupy serów miękkich, jest serem kruchym, dobrze topiącym się w wysokiej temperaturze. Zawartość tłuszczu w serze tego gatunku waha się miedzy 30 a 60%. Standardowo jest to około 45%. Na rynku dostępne są również wersje light, jednak trudno uznać fetę za pokarm niskokaloryczny.
Przechowywanie sera Feta
Ser najlepiej kupować w małych porcjach i trzymać w lodówce zapakowany w zalewie solnej, lub zamarynowany w oliwie. Jeśli zapakujemy go w pojemnik z solanką, można go przechowywać 1-2 tygodni, natomiast marynowany w oliwie może stać 2-3 miesiące. Solanka, w której ser powinien pozostać aż do momentu spożycia, aby nie stracić charakterystycznej dla siebie wilgotności, chroni go przede wszystkim przed zepsuciem. Feta jest produktem, który można długo przechowywać.
Jeśli zobaczymy pleśń na serze, wystarczy odkroić kawałek sera z pleśnią na grubość ok. 2,5 cm. Należy jednak uważać bowiem pleść z łatwością przenika wgłąb sera. Ser nie powinien być suchy czy lepki. Nie zaleca się mrożenia sera, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest składnikiem ciast, czy tart.
Feta dziś
Światowi producenci sera żółtego ponieśli wielkie straty w latach dziewięćdziesiątych, kiedy badania wykazały, że zawiera on "niezdrowy" tłuszcz. Dlatego też coraz większą popularność zaczęły zdobywać sery zawierające mniejsze ilości tłuszczu, jak np. Feta. Jej popularność sprawiła, że dzisiaj spożywana jest we wszystkich krajach europejskich, a także w Ameryce. Nikt nie spożywa jej jednak tyle, co statystyczny potomek Orfeusza - zjada on bowiem ponad 12 kg fety rocznie, co stanowi mniej więcej połowę spożycia wszystkich rodzajów sera w tym kraju.
Kilka faktów dotyczących sera feta (100 g produktu): liczba kalorii- 253 kcal
zawartość tłuszczu – 20 g, w tym:
kwasy tłuszczowe nasycone – 12,6 g
kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 0,7 g
kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 5 g
cholesterol - 52,4 mg
sód - 1254,9 mg (ten wysoki wskaźnik ser zawdzięcza dojrzewaniu w zalewie solnej, jednak w wyniku moczenia sera przed spożyciem poziom znacznie się obniża)
potas - 86,8 mg
proteiny - 14,75 g
witamina A - 818,4 IU
wapno - 320,5 mg
żelazo - 0,3 mg
Ser Feta najlepiej komponuje się jako składnik szeroko pojętej kuchni śródziemnomorskiej, w towarzystwie pomidorów, ogórków, brokułów, oliwek i ziół: bazylii, tymianku, oregano. Jednym z najczęstszych zastosowań fety są sałatki, ale równie dobrze nadaje się ona jako składnik sosów do sałatek czy karczochów, pokruszona i wymieszana z ziołami i przyprawami jako sos lub dip do maczania paluchów , chipsów itp. Może też być dodawana do dań głównych, np. do lasagne, czy makaronu z krewetkami. Wybornie smakuje z jajkami w omlecie, w zapiekanych warzywach. Można ja jeść również tylko z chlebem czy pomidorami, oliwkami lub owocami morza.
Jednakże z powodu wysokiej zawartości tłuszczu lepiej jeść fetę z owocami i warzywami. Najlepiej smakuje, gdy ma temperaturę pokojową.
Ciekawym rozwiązaniem są też gotowe kompozycje smakowe fety, sprzedawanej w słoikach, zalanej oliwą z dodatkiem przypraw i oliwek.
A oto kilka receptur na szybkie dania z udziałem Sera Fety:
Kotlety Wieprzowe, Sos Vinaigret z cytrusami i serem Feta
Przygotowywanie: 20 minut
Czas Gotowania: 10 do 12 minut
Składniki: 30 ml miękkiego masła
4 kotlety wieprzowe, około 150 g każdy
1/3 filiżanki (80 ml) czerwonej cebuli, pociętej
30 ml masła
1 wielki pomidor, usunąć nasienie i pokroić w kostkę (albo 2 włoskie pomidory)
1/2 filiżanki - 125 ml czarne oliwki, pokrojone
45 ml kaparów, osuszone
2 ml skórki cytryny, drobniutko startej
15 ml soku z cytryny
5 ml zewnętrznej warstwy skórki pomarańczy - drobno startej
30 do 45 ml soku pomarańczowego
1/2 filiżanki (125 ml) sera Feta, pokruszyć
pieprz do smaku.
Przygotowywanie:
Posmaruj kotlety wieprzowe stopionym masłem i przypraw je. Podgrzej uprzednio rożen albo rondel i smaż kotlety wieprzowe, obracając je tylko raz. Smaż każdą stronę około 4 minut w zależności od grubości. Podczas gdy wieprzowina smaży się w rondlu, zeszklij cebulę w maśle. Dodaj pozostałe warzywa i soki i skórki z owoców cytrusowych, pieprz do smaku. Doprowadź do wrzenia i odstaw na bok, następnie dodaj Ser Feta. Podaj grillowane (opieczone) kotlety wieprzowe z makaronem, polej to wszystko sosem.
Sugestia: Figi & Feta Sałata  Składniki: 100g Prosciutto - włoska szynka cienko krajana
150g liści sałaty Rocket
150g Fety, rozkruszona
2 dojrzałe figi, pokrojone na ćwiartki
2 łyżki oliwy z oliwek extra virgin
1 łyżka stołowa octu winnego czerwonego
świeżo zmielony pieprz czarny do smaku
Sposób przygotowania:
Szynkę Prosciutto pokroić do rozmiaru jednorazowych kęsów i obsmażyć na patelni aż będzie krucha. Wyłożyć sałatę Rocket, ser feta, figi i szynkę na talerzu. Połączyć oliwę z oliwek, ocet i pieprz czarny. Delikatnie polać sałatę i serwować. Theofilos VafidisPublikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.
Więcej receptur w serwisie "Mistrz Poleca"
|