Składniki:
Krustebraten
(pieczeń wieprzowa po bawarsku)
- 2 kg pieczeni wieprzowej ze skórą
(od szynki)
- 2 średniej wielkości cebule
- 1 łyżka kminku
- 4 ząbki czosnku
- sól, pieprz
Semelknödel (knedel)
- 10 czerstwych bułek lub 2 czerstwe weki
- 5 jajek
- 1 pęczek zielonej pietruszki
- 2 średniej wielkości cebule
- 2 łyżki margaryny
- 1 l mleka
- sól, pieprz
- szczypta gałki muszkatołowej
|
Bayerischkraut (kapusta po bawarsku)
- 1 średniej wielkości główka białej kapusty
- 2 średniej wielkości cebule
- 50 g pokrojonego w kostkę boczku wędzonego
- szklanka białego wytrawnego wina
- łyżka kminku
- 2 łyżki cukru
- 50 ml oleju
- sól, pieprz
- 1 kostka rosołku z kurczaka
| |
Sposób przyrządzenia:
Krustebraten: Na początku mięso należy natrzeć czosnkiem, przyprawić solą, pieprzem i posypać kminkiem. Na dno rondla, w którym będzie pieczone wrzucamy pokrojoną w półksiężyce cebulę (cebulę dodajemy w celu nadania aromatu oraz aby skóra nie przywarła do dna podczas pieczenia). Układamy mięso skórą do spodu i podlewamy wodą, aby zapobiec przypaleniu się mięsa. Całość pieczemy przez około godzinę w temperaturze 250° C.
Po upływie tego czasu mięso należy obrócić na drugą stronę. Skórę nacinamy nożem, aby mięso puściło sok i smak, zaś skóra przybrała ładny wygląd. Uzupełniamy wodę i wkładamy do pieca jeszcze na około godzinę utrzymując stałą temperaturę 250° C.
Gdy mięso jest miękkie, a skóra rumiana i chrupiąca wyciągamy je z pieca. Ze smaku, który pozostał w rondlu robimy sos. Krustebraten podajemy z semelknödel i kapustą po bawarsku.
Semelknödel: Bułki kroimy w cienkie kromeczki o grubości ok. 2mm. Cebulę siekamy w drobną kostkę, podsmażamy na margarynie. Gdy się zeszkli, dodajemy posiekaną pietruszkę, chwilę podsmażamy, następnie ½ litra mleka i doprowadzamy do wrzenia. Cebulę z pietruszką i mlekiem łączymy z pokrojoną bułką; wbijamy jajka, dodajemy resztę mleka oraz gałkę muszkatołową. Doprawiamy solą i pieprzem.
Z całości formujemy jednolitą masę (gdyby masa była za rzadka, należy dodać jeszcze trochę pokrojonej bułki lub ewentualnie bułkę tartą; zaś gdyby była za twarda, należy dodać odrobinę mleka. Z przygotowanej masy modelujemy okrągłe knedle. Wrzucamy je do wrzącej osolonej wody i gotujemy przez ok. 5-7 min.
Następnie pozostawiamy we wrzątku jeszcze na ok. 20 min, aby doszły (pamiętając, aby woda nie gotowała się). Knedle po ugotowaniu powinny być twarde, nie rozsypujące się. Przyrządzone w ten sposób można podawać jako dodatek do Krustebraten, gulaszu i wszelkiego rodzaju pieczeni.
Jako ciekawostkę dodam, że do masy na knedle można również dodać boczek pokrojony w kostkę lub szpinak, ewentualnie ser twardy żółty.
Bayerischkraut: Kapustę szatkujemy w paski o grubości ok. ½ cm. Cebulę kroimy w drobną kostkę, wrzucamy do garnka na rozgrzany olej, podsmażamy do momentu, aż się zeszkli. Dodajemy pokrojony w kostkę boczek i podsmażamy przez ok. 2 min. Następnie dodajemy wino, kminek, cukier, kostkę rosołku, sól i pieprz do smaku. Doprowadzamy do wrzenia.
Następnie wrzucamy poszatkowaną kapustę i wlewamy wodę do połowy wysokości kapusty w garnku (pamiętając o tym, że kapusta podczas gotowania puszcza wodę). Gotujemy pod przykryciem, co jakiś czas mieszając do momentu, aż kapusta będzie chrupka, ale nie rozgotowana. Całość zagęszczamy zawiesiną z mąki i wody. Kapustę po bawarsku podajemy jako dodatek do Krustebraten (pieczeni wieprzowej po bawarsku).
Przygotował: Marek Smuk
Zobaczcie Państwo: |
|
|
|
| O autorze
Marek Smuk pracuje w regionalnym bawarskim Gasthof'ie pełniąc obowiązki szefa kuchni. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Polskich Kucharzy i Cukierników Regionu Małopolska, czynnie uczestniczył w działaniach stowarzyszenia w pierwszym okresie jego istnienia. W Polsce pracował jako szef kuchni w restauracjach w Krakowie. |
Więcej receptur w serwisie "Mistrz Poleca"
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.
|